2019 Artie Awards winners

Jun 3, 2019

Credit Avery Schneider / WBFO News

Winners were announced at the 2019 Artie Awards on Monday night. Check out the full list, photos and tweets from the night below.

This year's winners (highlighted in bold) and nominees:

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A PLAY

  • Augustus Donaldson, Jr., Native Son, Paul Robeson Theatre
  • Al Garrison, King Hedley II, Paul Robeson Theatre
  • Adriano Gatto, Equivocation, The Kavinoky Theatre
  • Dudney Joseph Jr., Angels in America, Second Generation Theatre
  • Patrick Moltane, Sive, Irish Classical Theatre Company
  • Adam Yellen, Frost/Nixon, Irish Classical Theatre Company

CAREER ACHIEVEMENT

  • Jay Desiderio

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL

  • Charmagne Chi, Silence! The Musical, Buffalo United Artists
  • Arin Lee Dandes, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • Dominique Kempf, Ragtime, MusicalFare Theatre
  • Victoria Perez, Big Fish, Second Generation Theatre
  • Michele Marie Roberts, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • Emily Yancey, 1776, O’Connell & Company

OUTSTANDING TECHNICAL ACHIEVEMENT

  • Tom Makar, sound design, Hamlet, Irish Classical Theatre Company
  • Brian Milbrand, video design, 1984, The Kavinoky Theatre
  • Company Devised, sound design, The Jungle Book, Theatre of Youth
  • John Rickus, lighting, The Illusion, Road Less Traveled Productions
  • Brett Runyon, puppet design, Little Shop of Horrors, O’Connell & Company
  • Bob Van Valin, video design, Fahrenheit 451, Subversive Theatre Collective

KATHARINE CORNELL AWARDS

  • Chris Hatch, Much Ado About Nothing, Shakespeare in Delaware Park
  • Tom Dudzick, Christmas Over the Tavern, MusicalFare Theatre
  • Alphonso Walker, Jr., Native Son, Paul Robeson Theatre
  • Edward G. Smith, King Hedley II, Paul Robeson Theatre

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY

  • Carlos R.A. Jones, Purlie, Paul Robeson Theatre
  • Lynne Kurdziel Formato, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • Carly Luksch, Heathers the Musical, American Repertory Theater of Western New York
  • Michael Walline, Big Fish, Second Generation Theatre
  • Michael Walline, Ragtime, MusicalFare Theatre
  • Michael Walline, Late in the Evening, MusicalFare Theatre

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A PLAY

  • Cassie Cameron, Golden Boy, Irish Classical Theatre Company
  • Diane DiBernardo, The Undeniable Sound of Right Now, Road Less Traveled Productions
  • Kiana Duggan-Haas, Sive, Irish Classical Theatre Company
  • Janae Leonard, Native Son, Paul Robeson Theatre
  • Maureen Anne Porter, The Ladies Foursome, Desiderio’s Dinner Theatre
  • Renita Shadwick, King Hedley II, Paul Robeson Theatre

OUTSTANDING LEADING ACTOR IN A MUSICAL

  • Louis Colaiacovo, Big Fish, Second Generation Theatre
  • Philip Farugia, Murder for Two, MusicalFare Theatre
  • Greg Gjurich, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • London Lee, Purlie, Paul Robeson Theatre
  • Jordan Levin, Parade, American Repertory Theater of Western New York
  • Lorenzo Shawn Parnell, Ragtime, MusicalFare Theatre

EMANUEL FRIED AWARD FOR OUTSTANDING NEW PLAY

  • The Killing of a Chinese Bookie, adapted by Torn Space from original screenplay by John Cassavetes
  • King John (adaptation), Larry Smith
  • Late in the Evening, Michael Walline
  • Once In My Lifetime: A Buffalo Football Fantasy, Donna Hoke
  • The Sidewalk Stageplay (adaptation), Paulette Harris and Edreys Wajed
  • Tales of the Driven, Kurt Schneiderman

OUTSTANDING LEADING ACTRESS IN A MUSICAL

  • Melinda Capeles, La Lupe: My Life, My Destiny, Raíces Theatre Company
  • Maria Droz, Silence! The Musical, Buffalo United Artists
  • Melissa Leventhal, Mother Jones in Heaven (and Hell), Subversive Theatre Collective
  • Pamela Rose Mangus, 1776, O’Connell & Company
  • Jenny Marie McCabe, Little Shop of Horrors, O’Connell & Company
  • Michele Marie Roberts, Big Fish, Second Generation Theatre

OUTSTANDING SET DESIGN

  • Paul Bostaph, Lady Windermere’s Fan, Irish Classical Theatre Company
  • Dyan Burlingame, The Undeniable Sound of Right Now, Road Less Traveled Productions
  • David Dwyer, Talley’s Folly, Jewish Repertory Theatre
  • Bethany Kasperek, Miss Bennet: Christmas at Pemberley, Road Less Traveled Productions
  • Lynne Koscielniak, The Illusion, Road Less Traveled Productions
  • Kenneth Shaw, The Jungle Book, Theatre of Youth

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL

  • Jacob Albarella, Big Fish, Second Generation Theatre
  • Kyle Baran, Ragtime, MusicalFare Theatre
  • Steve Copps, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • Tim Goehrig, Parade, American Repertory Theater of Western New York
  • Alejandro Gabriel Gomez, Desde el Puente: Musical Edition, Raíces Theatre Company
  • Peter Palmisano, Sweeney Todd, The Kavinoky Theatre

OUTSTANDING LEADING ACTOR IN A PLAY (TIED)

  • Ray Boucher, Sive, Irish Classical Theatre Company
  • Chris J. Handley, Talley’s Folly, Jewish Repertory Theatre
  • Jack Hunter, Frost/Nixon, Irish Classical Theatre Company
  • Jimmy Janowski, The Absolute Brightness of Leonard Pelkey, Buffalo United Artists
  • Stan Klimecko, The Killing of a Chinese Bookie, Torn Space
  • Ben Michael Moran, Angels in America, Second Generation Theatre

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

  • Jenna Damberger, The Illusion, Road Less Traveled Productions
  • Kari Drozd, Frost/Nixon, Irish Classical Theatre Company
  • A. Lise Harty, Sense & Sensibility, Irish Classical Theatre Company
  • Dixon Reynolds, The Three Musketeers, All for One Theatre Productions
  • Kenneth Shaw, The Jungle Book, Theatre of Youth
  • Jess Wegrzyn/Kelly Copps/Sarah Bos, Big Fish, Second Generation Theatre

OUTSTANDING FEATURED ACTOR

  • Charmagne Chi, Ragtime, MusicalFare Theatre
  • Jake Hayes, Little Shop of Horrors, O’Connell & Company
  • Kevin Kennedy, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • Marc Sacco, Sweeney Todd, The Kavinoky Theatre
  • David Spychalski, Big Fish, Second Generation Theatre
  • Christopher Standart, Philosophus, Alleyway Theatre

OUTSTANDING LEADING ACTRESS IN A PLAY

  • Kristin Bentley, Angels in America, Second Generation Theatre
  • Bethany Burrows, After the Fall, Subversive Theatre Collective and Post-Industrial Productions
  • Marie Costa, King John, New Phoenix Theatre
  • Lisa Ludwig, Annapurna, New Phoenix Theatre
  • Aleks Malejs, Sive, Irish Classical Theatre Company
  • Christine Turturro, The Undeniable Sound of Right Now, Road Less Traveled Productions

OUTSTANDING DIRECTION OF A MUSICAL

  • Randall Kramer, Ragtime, MusicalFare Theatre
  • Lynne Kurdziel Formato, Spamalot, The Kavinoky Theatre
  • Victoria Pérez, La Lupe: My Life, My Destiny, Raíces Theatre Company
  • Steve Vaughan, 1776, O’Connell & Company
  • Michael Walline, Big Fish, Second Generation Theatre
  • Doug Weyand, Murder for Two, MusicalFare Theatre

OUTSTANDING DIRECTION OF A PLAY

  • Brian Cavanagh, Frost/Nixon, Irish Classical Theatre Company
  • Paulette D. Harris, Native Son, Paul Robeson Theatre
  • Vincent O’Neill, Sive, Irish Classical Theatre Company
  • Fortunato Pezzimenti, Golden Boy, Irish Classical Theatre Company
  • Dan Shanahan, The Killing of a Chinese Bookie, Torn Space
  • Todd Warfield, The Absolute Brightness of Leonard Pelkey, Buffalo United Artists

OUTSTANDING ENSEMBLE OF A MUSICAL

  • 1776, O’Connell & Company
  • Big Fish, Second Generation Theatre
  • Desde el Puente: Musical Edition, Raíces Theatre Company
  • Late in the Evening, MusicalFare Theatre
  • Parade, American Repertory Theater of Western New York
  • Silence! The Musical, Buffalo United Artists

OUTSTANDING ENSEMBLE OF A PLAY

  • Equivocation, The Kavinoky Theatre
  • Golden Boy, Irish Classical Theatre Company
  • The Jungle Book, Theatre of Youth
  • The Life and Death of King John, New Phoenix Theatre
  • Sense & Sensibility, Irish Classical Theatre Company
  • Sive, Irish Classical Theatre Company

OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL

  • 1776, O’Connell & Company
  • Big Fish, Second Generation Theatre
  • La Lupe: My Life, My Destiny, Raíces Theatre Company
  • Ragtime, MusicalFare Theatre
  • Silence! The Musical, Buffalo United Artists
  • Spamalot, The Kavinoky Theatre

OUTSTANDING PRODUCTION OF A PLAY

  • Between Riverside and Crazy, Road Less Traveled Productions
  • Equivocation, The Kavinoky Theatre
  • Frost/Nixon, Irish Classical Theatre Company
  • The Jungle Book, Theatre of Youth
  • The Killing of a Chinese Bookie, Torn Space
  • Sive, Irish Classical Theatre Company